Join Nostr
2026-10-11 19:50:43 UTC

Dr. Hax on Nostr: I just typed up a a nice note about how I made dried apple bits, complete with a ...

I just typed up a a nice note about how I made dried apple bits, complete with a photo, but then Amethyst lost it because I switched to the calculator app for a few seconds too long. 🙄

No, it's not the the drafts section either.

It's not worth retyping, but the punchline is that if I were paid minimum wage for my time, mine cost about $1.75/oz, whereas the cheapest crap from Walmart costs $1.57/oz (but you don't get the apple skins).

Maybe I'll be wrong and I'll get more yield than I expect. And extra 15% yield would put me under their price, and have a better product to boot.

I'm not concerned with the price because I want to sell my dried apple bits, but because I want to save money over the store bought stuff.

The apple bits go into our homemade granola, for those who are wondering.